Dodik ponovo govorio o odnosima u BiH
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da ni on, ni Republika Srpska, niti srpski narod ne smatraju bošnjački narod neprijateljem, ali je ponovio da se protivi, kako je naveo, pokušajima centralizacije Bosne i Hercegovine mimo odredbi Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Prisjetio se razgovora s Bakirom Izetbegovićem
Govoreći o ranijim razgovorima s predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem, Dodik je naveo da su često razgovarali o budućnosti Bosne i Hercegovine.
“Bakir Izetbegović mi je znao govoriti da možemo ponijeti samo malo zemlje na cipelama. Odgovarao sam mu da imamo cipele koje vuku 49 posto BiH”, rekao je Dodik.
Kritike na račun koncepta centralizacije
Dodik je ponovio stav da Republika Srpska ne prihvata model centralizovane Bosne i Hercegovine zasnovan na principu “jedan čovjek – jedan glas”.
Prema njegovim riječima, takav koncept ne predstavlja prihvatljivo rješenje za srpski narod, te smatra da predstavnici iz Sarajeva nisu ponudili model koji bi, kako tvrdi, uvažavao interese svih konstitutivnih naroda.
“Radio sam na promjeni slike o Srbima”
Govoreći o svojoj političkoj ulozi, Dodik je izjavio da je, kako kaže, preuzeo odgovornost u periodu kada su Srbi bili izloženi negativnoj percepciji.
“Smatrao sam da trebam izdržati taj period i raditi na tome da promijenim sliku o Srbima. Danas vjerujem da to više ne moramo objašnjavati onima kojima je stalo do istine”, rekao je.
U istom obraćanju ponovo je ustvrdio da su, prema njegovom mišljenju, “hrišćani u BiH ugroženi od sarajevske politike”, ocijenivši da se kroz određene političke procese pokušavaju prenositi nadležnosti na nivo države.
O NATO-u i Dejtonskom sporazumu
Dodik je ponovio da se protivi članstvu Bosne i Hercegovine u NATO-u, navodeći da je njegov stav povezan s bombardovanjem Republike Srpske i Srbije tokom prethodnih sukoba.
Istakao je i da Republika Srpska neće podržati promjene Ustava Bosne i Hercegovine, naglašavajući da se zalaže za dosljedno provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Poruka o političkoj budućnosti
Na kraju je rekao da, prema njegovom mišljenju, Republika Srpska ostaje važan politički faktor u Bosni i Hercegovini, te ponovio da se, kako tvrdi, zalaže za očuvanje mira i poštivanje dejtonskog ustavnog uređenja.

