Close Menu
Vijesti24h
  • Vijesti
    • Region
    • Svijet
  • Politika
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Biznis
    • Finansije
    • Investiranje
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Impressum
  • Politika privatnosti
  • Uslovi korištenja
  • Oglašavanje
  • Kontakt
Facebook X (Twitter) Instagram
Vijesti24hVijesti24h
  • Vijesti
    • Region
    • Svijet
  • Politika
  • Crna Hronika
  • Sport
  • Magazin
  • Lifestyle
  • Biznis
    • Finansije
    • Investiranje
Ponedjeljak, 22 lipnja
Vijesti24h
Home » Čanak: Nakon pobjede Magyara već je počela bježanija, a panika tek slijedi u Banjoj Luci i Beogradu

Čanak: Nakon pobjede Magyara već je počela bježanija, a panika tek slijedi u Banjoj Luci i Beogradu

By Miralem H.14 travnja, 2026 Region
Podijeli vijest Facebook Twitter Email WhatsApp
Čanak: Nakon pobjede Magyara već je počela bježanija, a panika tek slijedi u Banjoj Luci i Beogradu
Čanak: Nakon pobjede Magyara već je počela bježanija, a panika tek slijedi u Banjoj Luci i Beogradu

Nakon dominantne pobjede lidera Tisze Petera Magyara na izborima u mađarskoj, muk u Banjoj Luci i Beogradu…

 

Nenad Čanak, politički analitičar iz Novog Sada i počasni građanin Tuzle, govorio je za „Slobodnu Bosnu“ o posljedicama po zemlje regije, nakon pobjede Petera Magyara, oporbenog čelnika stranke Tisza.

Nakon dominantne pobjede lidera Tisze Petera Magyara na izborima u mađarskoj, muk u Banjoj Luci i Beogradu…

Pa naravno da je muk. Naravno da je muk i u Beogradu i u Banja Luci, zato što im je glavni agent ruski za špijuniranje i sabotažu Evropske unije propao.

I pošto je sada propao, a već mu se za dva ministra, koliko sam ja čuo od jutra, ne zna gdje su.

Mislite da su pobjegli?

Pa da. Jednostavno, to tako ide. Jer sada će da pobjegnu, kako se to u Vojvodini kaže, ko mačke s jebišta. I, ne znam, da li ste znate za taj izraz?

Čanak: Nakon pobjede Magyara već je počela bježanija, a panika tek slijedi u Banjoj Luci i Beogradu
Čanak: Nakon pobjede Magyara već je počela bježanija, a panika tek slijedi u Banjoj Luci i Beogradu

Prvi put!

Razbježali se, ko mačke s jebišta. To je stari vojvođanski izraz. E, pa tako će i Fides da se razbježi.

I to će imati nekoliko rezultata. Prvo, Petar Magyar nije neki baš svjetionik demokratije. To nemojte da neko sad ima neku iluziju.

On je bio dio tog sistema i on je desničar. I ne treba očekivati čudesa. Ali, ono što je beskonačno važno, to je da se prekida kontinuitet anti-evropske i pro-ruske politike.

Da se prekida kontinuitet korupcije i stvaranja i nasiljske elite koja služi oligarhičnom sistemu u Mađarskoj. Ono što je važno, to je da se prekida blokiranje 90 milijardi eura pomoći Ukrajini u odbrani od ruske okupacije i agresije. Ono što je važno je da će sada i sasvim sigurno odnosi sa Srbijom biti dosta drugačiji.

Zato što je Orban služio kao kišobran hegemonizmu iz Srbije, koji mu je tolerisao, recimo, nošenje navijačkog šala na kome se nalazila mapa Velike Mađarske, koja u svom sastavu ima i Vojvodinu, i dobar dio Hrvatske, itd.

Dakle, mislim da je to veliki korak naprijed za suzbijanje ruskog toksičnog utjecaja u Evropi. Ako Mađar bude uspio da preuzme vlast na način kako treba i da povuče radikalne potaze koji su neophodni u ovom trenutku, jer on ako ne bude krenuo sada u ovom trenutku sa korjenitim reformama, a ima sve uslove, obzirom na to da je osvojio dvotrećinsku većinu u parlamentu, ako to ne bude odmah sada uradio, on će izgubiti momentum i gubitkom momentuma napraviti istu grešku kakvu je napravio Zoran Đinđić.

A to je da pokušajem da preuzme dijelove, pod „zdrave dijelove“ aparata, će sebi u stvari uzgojiti one koji će ga ubiti. Sada se moraju vući radikalni potezi i ja mislim da ako to ne bude bilo urađeno, da bi ovo moglao biti jedan neuspjeo pokušaj, jer nemojte podcjenjivati ruski FSB. Kremlj ne može dozvoliti da glavni izvor informacije i uticaja u EU, a to je bila Mađarska, da bude odsječena i da više ne postoji.

To znači slabljenje pozicije i u sjeveroistočnoj Bosni i Hercegovini ovih koji rade na rastakanju Bosne i Hercegovine, to znači slabljenje pozicije aktuelnog Beograda i njemu praktično ostaje Fico u Slovačkoj. I to je to. Fico nema taj kontinuitet kakav je imao Orban do jučer.

Peter Magyar je već najavio temeljite istrage i borbu protiv korupcije nakon što je Orban autoritarno vladao 16 godina, čini se da su u bh. entitetu Republika Srpska, ali i u Beogradu zabrinuti zbog takvih najava, barem prema izvještajima režimskih medija…

Naravno su zabrinuti, jer sad ćemo imati vrlo važan pokazatelj. A to je – šta će se desiti sa kupovinom NIS-a od strane MOL-a.

Razlog je sljedeći. MOL ima više vlasnika, ali Mađarska država ima oko 30% akcija i nekoliko vrlo važnih instrumenta kojima može da stavi veto na pojedine odluke. Ukoliko se nastavi, to jeste završi kupovina Naftne industrije Srbije, ovog ruskog paketa većinskog NIS-a od strane MOL-a.

Dogovor Rusa i MOL-a oko NIS-a, mađarski ministar Sijarto detalji | Biznis Kurir

To znači da će praktično proevropske snage i Evropska unija kao takva dobiti u ruke jedan izuzetno značajan alat koji će moći da privodi k poznaniju prava režim u Beogradu. Naravno, ja lično mislim da će se na jedanput sada pojaviti nekakve nove kombinacije sa nekim novim firmama koje su prekjuče osnovane u Ujedinjenim Arapskim Emiratima sa nula zaposlenih, koje slučajno imaju nekoliko milijardi eura spremnih da to plate. Ali to će biti pokušaj banjalučko-beogradske veze da zadrži vlast u Srbiji, bez obzira na rezultate svih budućih izbora.

To će Federalna služba bezbjednosti Kremlja štedro podržati. Međutim, s druge strane, ja mislim da sad na ovom talasu, ako Magyar bude povlačio radikalne poteze, a to je ono što ja toplo preporučujem da uradi, jer će se inače jako loše završiti ova avantura, mislim da to može da se spriječi jer su već potpisani neki obavezujući dokumenti u vezi prodaje NIS-a MOL-u, i mislim da je nervoza u Banjoj Luci i u Beogradu dobrim dijelom proizvod, između ostalog i toga.

Zanimljivo je da je Orbán bio, da tako kažemo, brana Evropskoj uniji da nametne sankcije Miloradu Dodiku. Sve je bilo spremno, no Orbán je tad rekao „NE“ i to je tada propalo, a nakon toga su pojedinačno pojedine države članice EU uvele sankcije…

To je sve organizovana kriminalna grupa koja je pod patronatom Kremlja, što bi rekli – jedni su drugima čuvali leđa, a sad na jedanput je jedna važna poluga izvučena i sad će početi da se otkrivaju sve te najrazličitije koruptivne stvari. S tim što sam Orbán ima dva izbora, jedan je da proba da pobjegne u neku daleku zemlju i da uradi jako mnogo estetskih operacija – da ga ne prepoznaju i da promijeni identitet, što je manje vjerovatno, ili da bude zaštićeni svjedok pa da, što bi rekli, izda sve one s kojima je dojuče bio i kuvan i pečen i da to bude početak jednog sistemskog obračuna sa korupcijom koja davi čitav region i srednju Evropu već decenijama.


G
Dodajte nas u omiljene izvore
PROČITAJTE JOŠ

“Sad smo još fini”: Plenković iz Bruxellesa poslao poruku onima koji plaše Hrvate
REGION | prije 2 dana

Armin Hodžić pitao Hrvate: “Planirate li samo Bošnjacima oduzimati državljanstva?”
REGION | prije 3 dana

PORUKA IZ ZAGREBA: Hrvatski identitet nije Herceg Bosna
REGION | prije 3 dana

Dugo najavljivan plan! Zvanično objavljena rezolucija o podjeli Bosne i Hercegovine…
REGION | prije 5 dana

Nenad Canak

Pročitajte i ovo

“Sad smo još fini”: Plenković iz Bruxellesa poslao poruku onima koji plaše Hrvate

Armin Hodžić pitao Hrvate: “Planirate li samo Bošnjacima oduzimati državljanstva?”

PORUKA IZ ZAGREBA: Hrvatski identitet nije Herceg Bosna

Dugo najavljivan plan! Zvanično objavljena rezolucija o podjeli Bosne i Hercegovine…

EMOTIVNA OBJAVA MIRJANE HRGE: Pogledajte šta je poznata novinarka napisala o fudbalerima Bosne i Hercegovine i himni bez teksta

HRVATI SE RASPISALI O ZAHIRAGIĆU NAKON ŠTO IM JE OČITAO LEKCIJU U ZAGREBU: “Ne može Neum, tu imamo vikendice” (VIDEO)




  • Posljednje

RADUJTE SE NARODI: Dodatak uz junsku mirovinu, ali ne svima

22 lipnja, 2026

AMIDŽIĆ BRUTALNO KAŽNJAVA FEDERACIJU BiH: RS neće vratiti novac FBiH!

22 lipnja, 2026

Kraj Amidžićeve blokade: Usvojen pravilnik o povratu PDV-a. Građani ostvaruju pravo na povrat do 25.000 KM

22 lipnja, 2026

Barbarez zatvorio sve ulaze na stadion: Zmajevi danas uvježbavaju taktiku za meč sa Katarom

22 lipnja, 2026

Alarmantno upozorenje: “Brčko se tiho dijeli i prepušta entitetima, iza svega stoji plan RS-a”

22 lipnja, 2026
Popularno

Na sjednici UN-a dogodilo se nešto intrigantno: Zapad je ismijavao Željku, dok je Srbija bila potresena. A onda se dogodilo nešto neočekivano što je dodatno začinilo situaciju.

Politika 1 svibnja, 2024

I na kraju šlag – Cvijanović se javila za repliku, ali joj predsjedavajuća iz Malte…

RADUJTE SE NARODI: Dodatak uz junsku mirovinu, ali ne svima

Finansije 22 lipnja, 2026

Načelnica Općine Novo Sarajevo Benjamina Karić i direktor Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje…

Portal koji podržava Čovića nastavlja kritikovati američkog ambasadora: “Murphy je politički manipulator koji povećava krizu u BiH!”

Politika 24 travnja, 2024

Portal ABC, koji je blizak HDZ-u Dragana Čovića, izvještavao je o izlaganju američkog ambasadora na…

SENAD PEĆANIN RAZOČARAN: Objavio fotografije Sabine Ćudić i Sanje Vulić i upitao – “U čemu je razlika?”

Politika 24 travnja, 2024

Stranka za BiH u jučerašnjem saopštenju je pozvala Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH da…

Facebook X (Twitter) Instagram
  • Impressum
  • Politika privatnosti
  • Uslovi korištenja
  • Oglašavanje
  • Kontakt
© 2026 Vijesti24h.online. Dizajn Vijesti24h.online.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.