Dok u taboru Bosne i Hercegovine vlada potpuna euforija nakon historijskog prolaska u nokaut fazu Svjetskog prvenstva, iz tabora našeg narednog protivnika, selekcije SAD-a, već su započele ozbiljne provokacije i psihološki rat.
Legendarni američki golman i bivši kapiten reprezentacije, Tim Howard, u svom stilu je prokomentarisao sinoćnji poraz Amerikanaca od Turske, ali se na samom kraju osvrnuo na predstojeći okršaj protiv “Zmajeva”.
Howard smatra da poraz od Turaka uopšte nije loša stvar, naprotiv.
– Sinoćnji poraz je u redu. On je, ustvari, sjajna stvar. Turska je trenutno u avionu za… Tursku, a naši momci će se probuditi za nekoliko sati i neće morati navijati alarm jer mogu slobodno odspavati. Jer znate šta se dogodilo sinoć? Zaista sjajna stvar. Naša četiri najbolja igrača su očistila žute kartone, a naš najbolji igrač je odigrao 30 minuta i izgledao odlično na terenu. Imamo momke koji možda nikada ranije nisu igrali na Svjetskom prvenstvu, a upisali su važne minute koje im mogu značiti u karijeri. I znate šta još? Veoma je dobro igrati u ovako teškim utakmicama. A odigrati takav meč i ne ostvariti povoljan rezultat u situaciji kada ti taj rezultat uopšte nije bitan; za mene je to uspjeh, poručio je Howard.
Bivši čuvar mreže Evertona i Manchester Uniteda ističe da je javnost u SAD-u previše dramatično shvatila ovaj nebitan poraz, te da Amerikanci i dalje igraju na vrhunskom nivou.
– Snaga Svjetskog prvenstva je nevjerovatna. Igramo toliko dobro da su ljudi odmah počeli govoriti: ‘O moj Bože, nećemo osvojiti prvenstvo jer smo sinoć izgubili’. Mi smo sasvim u redu. Sve je u savršenom redu, smiruje strasti Howard.
A onda je uslijedio dio u kojem je Howard direktno pecnuo izabranike Sergeja Barbareza, poslavši im žestoko i prilično samouvjereno upozorenje pred meč u San Franciscu:
– A Bosna? Pa… Lane i ja ćemo još razgovarati o tome. Ali iskreno, bolje im je da ni ne sjedaju u avion za San Francisco, jer će selekcija SAD-a uložiti sve da ih propisno razbije!, zaključio je Howard.
Okršaj u San Franciscu, zakazan za 1. juli, sada ima još veću težinu!

