Bivši predsjednik Hrvatske bez dlake na jeziku o podjelama, trećem entitetu i opasnim igrama koje prijete miru u državi
Stjepan Mesić, nekadašnji predsjednik Republike Hrvatske, u razgovoru za FACE televiziju govorio je o aktuelnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, opasnostima koje prijete državi te ulozi međunarodne zajednice.
Mesić je istakao da se u Bosni i Hercegovini uvijek osjeća dobro, te naglasio važnost unutrašnjeg dijaloga. “Uvijek volim doći u Bosnu i Hercegovinu. Ovdje imam prijatelje od davnina. Bosna i Hercegovina je kulturna zemlja s dugom tradicijom i dobro razvijenom infrastrukturom”, rekao je Mesić.
Opasnost od vanjskih pritisaka
Govoreći o ulozi Ureda visokog predstavnika (OHR), Mesić je poručio da nije dobro kada se vrše neprincipijelni pritisci. Naglasio je da su najbolja rješenja ona do kojih dolaze građani Bosne i Hercegovine samostalno.
“Institucija visokog predstavnika pomogla je u najtežim danima da se situacija smiri. Ipak, Bosna i Hercegovina treba mir, a ne sufliranja sa strane koja uzburkavaju političku javnost. Građani najbolje znaju kako riješiti svoje probleme”, dodao je Mesić.
Komentarišući sukobe interesa između Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije, bivši predsjednik Hrvatske upozorio je da takve situacije štete Bosni i Hercegovini. Prema njegovim riječima, Bosna i Hercegovina treba nastaviti evropskim putem, čak i ako je on spor, jer je to jedini ispravan način rješavanja problema kroz državne institucije.
Razbijači države i treći entitet
Mesić je bez oklijevanja imenovao one koje smatra odgovornim za destabilizaciju zemlje. “Kada gledam ko su razbijači Bosne i Hercegovine, na prvom mjestu je Milorad Dodik, a odmah za njim Dragan Čović. Oni od toga žive i na račun Bosne i Hercegovine stekli su veliki kapital”, kazao je Mesić.
Osvrnuvši se na priče o formiranju trećeg entiteta, Mesić je naglasio da bi takav potez bio velika pogreška. “To bi vodilo u novu, mutnu situaciju. Taj entitet ne može biti kompaktan i koristio bi samo birokratiji i političarima koji bi na tome gradili svoj kapital. Svako guranje takvih tema direktan je put u rat”, upozorio je Mesić.
Zaključio je da Bosna i Hercegovina treba težiti modelu građanske države u kojoj nacionalnost neće biti presudna za političko djelovanje. “Mene ništa ne smeta da pripadnik jedne nacionalnosti glasa za nekoga druge nacionalnosti. To je civilizacijski iskorak koji je u svijetu normalan”, poručio je Mesić.


data-nosnippet>