Vlastima u RS upućena je inicijativa da se trajno zabrani isticanje zastave bivše Republike BiH s ljiljanima.
Inicijativu je uputilo udruženje veterana ‘Garda Panteri’, navodno uz konsultacije sa brojnim udruženjima porodicama poginulih, borcima, logorašima, istaknutim vojnim komandantima i građanima.
Zahtjev je otišao prema NSRS, predsjedniku RS i Vladi RS.
Navode da je zastava s ljiljanima korištena u ratu i da su se pod tom zastavom Armina BiH borila protiv Vojske RS.
“Pod zastavom sa ljiljanima počinjeni su strašni ratni zločini i etničko čišćenje nad srpskim narodom što je rezultiralo gotovo etnički čistom Federacijom BiH. Zastava sa ljiljanima ulijeva gorak ukus svakom Srbinu u Republici Srpskoj i posljednje provokacije sa zastavama sa ljiljanima su kap koja je prelila čašu”, navodi se u inicijativi Garde Panteri.
VEZANI ČLANAK: Mladići skinuli zastavu Republike Srpske s jarbola pa je zapalili: Snimak objavili na društvene mreže
Ističe se da pojavljivanje zastava sa ljiljanima na teritoriji Repulike Srpske izaziva gnjev i uznemirenost kod srpskog stanovništva.
“Također, zastava sa ljiljanima nema nikakav pravni status, te je i to jedan od razloga zbog čega mora biti ukinuta. Činjenica je da je federalna strana zabranila zastavu Republike Srpske na teritoriji Federaciji BiH i svaki simbol koji podsjeća na Republiku Srpske je još jedan od razloga zašto institucije Republike Srpske trebaju zabraniti ovu zastavu”, navode iz Garde Panteri.

