Premijer Republike Srpske Savo Minić osudio je snimak na kojem se vide maskirane osobe koje, uz uzvike tekbira, pale zastavu Republike Srpske na međuentitetskoj liniji, poručivši da takvi postupci produbljuju podjele i bude bolna sjećanja.
U objavi na društvenoj mreži X naveo je da ga je snimak posebno uznemirio.
„Zgrožen sam snimkom paljenja zastave Republike Srpske i uzvicima koji bude bolna sjećanja na monstruozne mudžahedinske zločine nad Srbima“, poručio je Minić.
Najavio zakonsku inicijativu
Komentarišući objavljeni snimak, Minić je ocijenio da ovakvi događaji nikome ne donose dobro, posebno u kontekstu odnosa unutar Bosne i Hercegovine.
„Ovolika mržnja nikome ne donosi dobro, posebno ne onima koji insistiraju na ostanku Srba u državnoj zajednici zvanoj BiH“, naveo je.
Dodao je da, prema njegovim riječima, zastava Republike Srpske nije osporena ni pred Ustavnim sudom Bosne i Hercegovine.
„Republika Srpska neće vraćati mržnjom, ali hoćemo nastaviti proces donošenja zakonskog rješenja kojim će biti zabranjena ratna zastava tzv. Armije BiH, kao simbola koji kod mnogih budi bolna sjećanja i produbljuje podjele“, istakao je Minić.
Pokrenuta i inicijativa za zabranu zastave s ljiljanima
Istovremeno, entitetskim vlastima Republike Srpske upućena je inicijativa za zabranu zastave s ljiljanima na području ovog entiteta.
Inicijativu je pokrenulo Udruženje veterana Garda Panteri, koje navodi da „pojavljivanje zastava s ljiljanima na teritoriji Republike Srpske izaziva gnjev i uznemirenost kod srpskog stanovništva“.
Za sada nije poznato kada bi eventualni prijedlog zakona mogao biti upućen u daljnju parlamentarnu proceduru.
Karan podnio krivičnu prijavu zbog paljenja zastave Republike Srpske i zatražio identifikaciju odgovornih


data-nosnippet>